SFGR11B - 6B

Välkommen till 6b:s klassida

Från och med nu finns det en klasstelefon dit ni kan ringa eller sms:a. 
Tel.nr 0708-840338


Sommarskola

När: 18/6 – 29/6. klockan 09.00 – 15.00

Var: Sorgenfriskolan, tredje vån.

Anmälan: Senast måndag den 7 maj

Alla elever i 6B får en blankett med hem den 2/5.

Ämnen som erbjuds är ma, sv, en.


Länkar

Behöver ni komma i kontakt med mig går det bra att maila:
carina.eklundh@malmo.se


 

Anmäl frånvaro via telefon varje dag ditt barn är sjukt på:

0515-77 70 00




Läxor i matematikboken hittar ni även här.





Vi undervisar i klassen:

Carina Eklundh (mentor, NO, MA) carina.eklundh@malmo.se
Anette Johannsen (MA) anette.johannsen@malmo.se

Ivana Bolmesson (Ma) 

Sema Tekiner (SVA)  sema.tekiner@malmo.se
Maria Fellert (BL) maria.fellert@malmo.se  
Andreas Henningsson (IDH) andreas.henningsson2@malmo.se
(Mu)

Josefin Andersson (En)
josefin.andersson2@malmo.se 

Sara Svensson (Språkval franska)
sara.svensson3@malmo.se

Vilken dag det blev:-)
Vi tillbringade klassensdag vid rörelselekplatsen med olika lekar i olika grupperingar. Eleverna har varit fantastiska! Vi avslutade dagen i Folkets park med glass eller slush. (Några få valde att gå hem innan). 
En superbra dag med supergoa barn. 
/Carina & Sema

Skolavslutning 14/6 
Vi samlas i klassrummet kl 9.00 för att äta tårta, se på bilder och prata om vad skolåret gett oss. Tillsammans går vi till Mariakyrkan där vi, kl 10.30, bland annat för höra rektorn tala. 
Efter kyrkan samlas vi utanför och delar ut betyg och ger varandra sommarkramar.

Mentorer nästa läsår.
Nu är det klart att jag följer klassen till sjuan och att Sema Tekiner tillkommer som mentor. Vi blir alltså två mentorer nästa år.

Omprov:


Ser du stjärnorna runt dig?


Nytt för höstterminen 2017 är att:
  • Mobiltelefoner får endast användas utanför byggnaden på raster. Inne i skolan ska mobilen förvaras i skåpet.
  • Åk 5 och 6 får ej lämna skolans område under skoldagen.
  • Datorerna får endast användas under lektionstid.


Klasskalender