SFGR11B - 6B

Välkommen till 6b:s klassida

Från och med nu finns det en klasstelefon dit ni kan ringa eller sms:a. 
Tel.nr 0708-840338

Sommarskola

När: 18/6 – 29/6. klockan 09.00 – 15.00

Var: Sorgenfriskolan, tredje vån.

Anmälan: Senast måndag den 7 maj

Alla elever i 6B får en blankett med hem den 2/5.

Ämnen som erbjuds är ma, sv, en.


Länkar

Behöver ni komma i kontakt med mig går det bra att maila:
carina.eklundh@malmo.se


 

Anmäl frånvaro via telefon varje dag ditt barn är sjukt på:

0515-77 70 00




Läxor i matematikboken hittar ni även här.

Pedagogernas egna sites
Matte - Anettes sida




Vi undervisar i klassen:

Carina Eklundh (mentor, NO, MA) carina.eklundh@malmo.se
Anette Johannsen (MA) anette.johannsen@malmo.se

Ivana Bolmesson (Ma) 

Sema Tekiner (SVA)  sema.tekiner@malmo.se
Maria Fellert (BL) maria.fellert@malmo.se  
Andreas Henningsson (IDH) andreas.henningsson2@malmo.se
(Mu)

Josefin Andersson (En)
josefin.andersson2@malmo.se 

Sara Svensson (Språkval franska)
sara.svensson3@malmo.se

Mentorer nästa läsår.
Nu är det klart att jag följer klassen till sjuan och att Sema Tekiner tillkommer som mentor. Vi blir alltså två mentorer nästa år.

Omprov:
För de elever som har missat prov pga av frånvaro eller inte blivit godkända på prov finns nu möjlighet att göra dessa prov måndagar 8.00-9.00.
Nästa tillfälle är måndagen den 28/5. Glöm inte att prata med era lärare. 

Ser du stjärnorna runt dig?


Nytt för höstterminen 2017 är att:
  • Mobiltelefoner får endast användas utanför byggnaden på raster. Inne i skolan ska mobilen förvaras i skåpet.
  • Åk 5 och 6 får ej lämna skolans område under skoldagen.
  • Datorerna får endast användas under lektionstid.


Klasskalender